SpaceX na Drodze do Sukcesu Dzięki Czterem Obrabiarkom Waterjet Flow
Space Exploration Technologies Corp. („SpaceX”) została założona w 2002 r. jako firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji rakiet nośnych oraz statków kosmicznych. Pomyślne lądowanie rakiet Falcon 1 i Falcon 9 sprawiło, że w 2008 r. NASA dokonała wyboru firmy SpaceX do świadczenia usług zaopatrzeniowych dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
25 maja 2012 r. statek kosmiczny Dragon zyskał sławę pierwszego, opracowanego przez prywatną firmę pojazdu kosmicznego, który po podłączeniu się do ISS dostarczył astronautom wodę, odzież i żywność. W dniu 28 października 2012 r. Dragon zakończył swoją pierwszą oficjalną misję zaopatrzeniową dla ISS i powrócił na ziemię, transportując na pokładzie ważne próbki oraz sprzęt ze Stacji.
Lepsza jakość, większa kontrola
Inżynierowie ze SpaceX posiadają doświadczenie nabyte w wielu innych branżach, w których wykorzystywano obrabiarki strumieniowe i dlatego zalety tych urządzeń nie są im obce. Obrabiarki strumieniowe charakteryzują się ogromną uniwersalnością, umożliwiając cięcie w zasadzie każdego materiału. Często zapewniają wystarczającą dokładność, która pozwala wyciąć części z wysoką precyzją wymiarowo-kształtową. Metody oparte na procesie spalania, takie jak urządzenia laserowe lub plazmowe, generują strefy wpływu ciepła, które podczas kształtowania elementu mogą powodować powstawanie mikropęknięć. W branży lotniczej tego typu mikropęknięcia mogą mieć katastrofalne skutki. Z tego powodu element należałoby poddać kompleksowej obróbce wtórnej w celu zeszlifowania stwardniałej krawędzi. W przypadku stosowania obrabiarek strumieniowych strefy wpływu ciepła nie powstają, w związku z czym nie zachodzi konieczność wykonywania dodatkowej obróbki, co zapewnia oszczędności czasu i kosztów.
Poszukiwanie właściwej obrabiarki strumieniowej
W lipcu 2010 r. SpaceX zakupił system do cięcia strumieniowego Mach 3 wyposażony w pompę multiplikatorową 4136 barów i system Dynamic Waterjet®. Po upływie kilku miesięcy firma dodała więcej stołów roboczych. Dla celów cięcia konwencjonalnego zakupiono system Mach 2 z pompą multiplikatorową 4136 barów. Firma nabyła również drugie urządzenie Mach 3 z pompą HyperJet® 6481 barów i systemem Dynamic XD® do cięcia skośnego i 3D. System Dynamic XD zapewnia przy cięciu 3D taką samą kontrolę zaokrąglania krawędzi, jaką firma Flow opracowała dla cięcia płaskiego.
"Więcej stołów, wyższa produkcja
SpaceX planuje kontynuację prac projektowych oraz produkcji komercjalnych rakiet i statków kosmicznych, wskutek czego zapotrzebowanie firmy na wysoce precyzyjne i wydajnie wycinane części będzie rosło. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie, firma nabyła dodatkowe systemy Flow, w tym najnowsze urządzenie Mach 4. „Zdecydowaliśmy się zakupić system Mach 4 Flow, aby uzyskać jeszcze większą elastyczność produkcyjną” - wyjaśnia Cortez.
Najnowszy dodatek do linii obrabiarek Mach 4 Flow umożliwia wstępne ustawienie wymiarów blatu roboczego - szerokości 2 do 3 metrów i długości 2 metrów, z możliwością późniejszego zwiększenia długości do 14 metrów. Każdy system jest sterowany za pośrednictwem oprogramowania FlowMaster, które umożliwia operatorowi załadowanie rysunku i wprowadzenie danych dotyczących materiału, jego grubości i jakości wykończenia krawędzi, a następnie rozpoczęcie cięcia części. Program monitoruje również pracę pomp, zapewniając najwyższy poziom ich wydajności.
Inżynierowie SpaceX natychmiast odczuli zalety obrabiarek strumieniowych ze względu na uzyskane oszczędności czasowe, możliwość sprawowania kontroli nad procesem oraz łatwość wprowadzania zmian. „Ponieważ nasze obrabiarki strumieniowe znajdują się na miejscu oraz ze względu na szerokie możliwości tych urządzeń, możemy obecnie detal zaprojektować i wyprodukować w ciągu jednego lub dwóch dni” - mówi Cortez. „Porównajmy ten czas z dwutygodniowymi lub dłuższymi terminami w przeszłości, gdy zlecaliśmy prace jednostkom zewnętrznym”.