Samuel, Son & Co.

Natychmiastowy zwrot z inwestycji zakupu systemu cięcia strumieniem wody

Firma Samuel, Son & Co., Limited (Samuel) rozbudowuje swoją pozycję wiodącej marki w branży metalowej od 1855 roku. Jej założycielami byli bracia Mark i Lewis Samuel. Od tego czasu firma znacznie rozwinęła się i świadczy usługi na rynkach produktów metalowych i przemysłowych. Na przestrzeni ostatnich 158 lat Samuel osiągnął pozycję największej korporacji rodzinnej w branży dystrybucji i przetwarzania metali na terenie Ameryki Północnej, która obecnie posiada zakłady w wielu krajach świata.

Firma Samuel jest dumna ze swoich możliwości w zakresie dostarczania usług na najwyższym poziomie i jakości, której można oczekiwać odrodzinnego przedsiębiorstwa, którym zarządza piąte pokolenie właścicieli. Czuje się zobowiązana do dostarczania wyjątkowej wartości swoim klientom, zróżnicowanym pod względem wielkości od projektantów specjalistycznych produktów, aż do wiodących producentów w branży motoryzacyjnej.

Firma oferuje wszechstronne usługi w zakresie przetwarzania, które często wymagają uwzględnienia superdokładnych tolerancji, spełniających wymogi techniczne klienta. Początkowo wykonanie większości prac przy blachach o dużej grubości firma Samuel zlecała lokalnym partnerom specjalizującym się w cięciu strumieniem wodnym.

W 2006 r. zakład w Hayward (Kalifornia) przeprowadził wewnętrzne badania, mające na celu zidentyfikowanie ogniw w swoich procesach, które należałoby usprawnić. Wyniki były zdumiewające: Okazało się, że rocznie Samuel płacił prawie
800 000 USD za zlecone prace wykonywane w technologii cięcia strumieniem wody.

„Prace związane z cięciem strumieniem wodnym zlecaliśmy naszym zewnętrznym partnerom, ponieważ musieliśmy ciąć grubą blachę, której obróbka metodą plazmy nie była możliwa” - mówi Brian McDougall, kierownik zespołu działu blach w zakładzie w Hayward.

Analizując wyniki badania, dyrektor generalny David Oliva zdał sobie sprawę z korzyści, jakie przyniosłoby zainstalowanie systemu w zakładzie w celu podniesienia jakości usług świadczonych klientom i firmom. Wydatki związane ze zlecaniem operacji wykonywanych przy blachach o dużej grubości pokryłyby z nawiązką koszty wykonywania tych prac na miejscu.

Jak działa system cięcia strumieniem wodnym

Systemy cięcia stumieniem wodnym to uniwersalne maszyny, które usuwają materiał, wykorzystując zjawisko erozji naddźwiękowej; jest to proces cięcia na zimno, który nie wytwarza strefy wpływu ciepła. Ponieważ w zasadzie nie występują naprężenia mechaniczne ani zjawisko przekazywania ciepła wgłąb ciętego materiału, w wielu przypadkach możliwe jest wyeliminowanie procesu wtórnej obróbki. Systemy cięcia struminiem wody mogą zapewnić małe tolerancje i przecinać w zasadzie każdy materiał bez konieczności zmiany oprzyrządowania.

Szukanie właściwego urządzenia 

Konsultując się z branżą, David Oliva został skierowany do firmy Flow. Potrzebny był system o wysokiej mocy, na tyle duży, aby możliwa była obróbka części o długości nawet do 10 metrów.

McDougall potwierdził: „Nasze relacje z zewnętrznymi partnerami były silne; wszystkie prace związane z cięciem strumieniem wodnym były wykonywane z zastosowaniem systemów Flow”.

Firma Flow oferowała system ze stołem, który spośród dostępnych na rynku urządzeń był największy i najbardziej precyzyjny. Spełnienie tego warunkuwykluczyło konkurencję.

Szukając systemu o wszechstronnej zdolności cięcia strumieniem wodnym, firma Samuel zakupiła Flow Mach 4c WMC oraz pompę multiplikatorową HyperJet® 6 500 barów, ze stołem o wymiarach 3 na 9 metrów. Było to największe urządzenie tego typu w Północnej Kalifornii.

Firma uzyskała szybki zwrot z inwestycji - „system kwitł”, jak określił to McDougall. Flow zapewnia urządzenia, które sprawiły, że firma Samuel zyskała kontrolę nad swoimi produktami oraz stworzyła nowe możliwości dla rosnącej bazy klientów.

Początkowo, zdecydowana większość prac koncentrowała się wokół klientów z branży półprzewodników. Oliva szybko zdał sobie sprawę z możliwości istniejących w branży medycznej, lotniczej oraz w przemyśle wytwórczym.

W 2012 r. firma stwierdziła, że konieczne jest rozszerzenie mocy produkcyjnej.

„Chodziło o rozwój” - podkreśla Oliva. „Godziny pracy nie były dostosowane do zapotrzebowania, w związku z czym podjęliśmy decyzję o zakupie drugiego systemu”.

„W świetle naszej działalności miało to sens” - mówi Oliva. „Obsługa klienta ma dla nas duże znaczenie” - kontynuuje Oliva. Firma rozważała inne systemy, „ale Flow ma w naszym pobliżu dwóch techników serwisowych, którzy traktują nas jak partnerów”.

W grudniu 2012 r. w zakładach w Hayward zainstalowano dodatkowy system Flow Mach 4 4020c z pompą HyperJet i z technologią Dynamic Waterjet® XD, co przyczyniło się do znacznego wzrostu potencjału produkcyjnego w zakresie cięcia.

System ten jest idealny do produkcji serii każdej wielości. Ponadto spełnia wymagania środowiska produkcyjnego jak na przykład „just-in-time”. Wprowadzenie systemów cięcia strumieniem wodnym było bardzo korzystne dla dalszej działalności firmy. Ułatwiają one kontrolowanie terminów realizacji zamówień, skracając równocześnie klientom czas czekania.

Możliwość świadczenia usług klientom ma dla Olivy podstawowe znaczenie.

„Misją firmy Samuel jest oferowanie klientom wyjątkowej wartości”, a wprowadzenie systemu strumieniowego do zakładu w Hayward nie tylko zwiększyło możliwości produkcyjne, ale również zapewniło przejęcie przez firmę kontroli”.

System cięcia strumieniem wodnym miał pozytywny wpływ na zasadnicze aspekty działalności firmy, a zwrot z inwestycji nastąpił niemal natychmiast. Wszechstronność naszego systemu cięcia strumieniem wodnym firmy Flow przyczyniła się do rozwoju naszych usług w zakresie obróbki blach, mówi Oliva. „Możemy teraz oferować naszym klientom to, czego potrzebują i kiedy potrzebują”.